Instructional staff

Name/Title
Email, Website
Allen, Rebecca
Foreign Language - Japanese
Amrine, Erikka
Cook-Cashier
Aquino, Tammie
Lead Custodian
Atriano, Cheryl
Science
Bachwich, Elizabeth
Foreign Language - German
Baker, Kaitlin
Math
Barbour, Kristie
Foreign Language - French
Barrett, Travis
Language Arts
Barrington, Steve
Hall Monitor
Bauer, Shayne
Language Arts
Baumgartner, Amber
Art
Belden, Kara
Language Arts
Bell, Kathleen
Intervention Specialist
Bell, Sybil
Cook-Cashier
Belli, Jacquelyn
Occupational Therapist
Bickley, Matthew
Adapted Physical Education
Birkhoff, Simon
Language Arts
Blackburn, Amanda
BV / Tolles
Blackburn, Marlene
Cook-Cashier
Boffo, Saundra
Art
Botti, Bradford
Social Studies
Boyd, Emily
Cook-Cashier
Bradstreet, Jeremy
Music
Breckenridge, Viki
Cook-Cashier
Bringardner, Eric
IB Coordinator
Brothers, Karen
Guidance Counselor
Brown, Mark
Science
Brown, Ramona
Cook-Cashier
Burton, Matthew
Math
Burton, Megan
Guidance Counselor
Caddell, Duncan
Custodian
Call, Deanna
Cook-Cashier
Canaday, Erin
Intervention Specialist
Capehart, Wendy
Cook-Cashier
Carlson, Marc
Social Studies
Carpenter, Shawn
Science
Caster, Scott
Language Arts
Chincheck, Julianne
Cook-Cashier
Clark, Jennifer
Intervention Specialist
Clark, Whitney
Instructional Paraprofessional
Coe, Courtney
Science
Collins, Danielle
Science
Collins, Jamey
Academic Support
Cook, Scott
Art
Costello, Shelley
Media Specialist
Crabtree, Mark
CBI
Craddock, Kari
Math
Crager, Curtis
Intervention Specialist
Crego, Cody
Custodian
Cunningham, Robert
Business
Curtis, Kari
Foreign Language - Spanish
Cybak, Bethany
Numeracy Coach
D'Alessandro, Lauren
Intervention Specialist
D’Souza, Kelli
Social Studies
Davis, Lauren
Foreign Language - Spanish
DCHS, Sub
Secretary
De La Cruz, Ivan
Music Band
Dehmani-Roberts, Danielle
ELL Teacher
Depalma, Joseph
Science
Diniaco, Dr GeorgiAnn
Drug and Alcohol Counselor
Dixon, Carol
Registrar
Dos Santos, Tonya
Foreign Language
Dowler, Elizabeth
Cook-Cashier
Dramble, Troy
Engineering Academy
Dudte, Megan
Science
Dye, John
Social Studies
Ekis, Daren
Science
Evans, Charles
Foreign Language
Ewing, Ashley
Cook-Cashier
Ewing, Marcia
Guidance Counselor
Ewing, Samuel
Social Studies
Fields, Christina
Intervention Specialist
Files, Samuel
Cook-Cashier
Finan, Kevin
Attendance Counselor
Fischer, Heather
Science
Fitch, Justin
Language Arts
Flaherty, Laura
Social Studies
Floehr, Tessa
Science
Flora, Timothy
Language Arts
Foley, Charles
Social Studies
Franz, Tammie
Cook-Cashier
Fujikake, Miyuki
Cook-Cashier
Galloway, Patricia
Cook-Cashier
Gantz, Tyler
Language Arts
Garner, Andrew
Music Vocal
Gaskalla, Stephanie
Instructional Paraprofessional-HI Interpreter
Gordon, Sarah
Cook-Cashier
Gregio, Nicole
Intervention Specialist
Gregory, Jami
Cook-Cashier
Grodhaus, Elizabeth
Cook-Cashier
Hall, Hollys
YPA
Hamill, Todd
Intervention Specialist
Harvey, Michael
Athletic Trainer
Heasley, Melinda
Building Secretary
Heasley, Paige
Instructional Paraprofessional
Heren, Natalie
Intervention Specialist
Hicks, Robert
Math
Hilton, Laura
Instructional Paraprofessional
Hitsman, Melanie
Library Technical Assistant
Holdgreve, Brooke
Physical Therapist
Hollis, Courtnie
Cook-Cashier
Hoolihan, Jennifer
Science
Houck, Ellen
Cook-Cashier
Huffman, Susan
Art
Humphrey, Stephanie
Foreign Language - French
Hundertpfund, Brett
Physical Education
Hundley, Mark
Health
Hunter, Alison
Math
Hutchison, Christina
Math
Ingram, Yvonne
Cook-Cashier
Jade, Kendra
Custodian
Johnston, Cynthia
Clinic Aide
Jones, Deana
Language Arts
Jordan, Rocio
Cook-Cashier
Karim, Jamilatul
Cook-Cashier
Kent, Jonathan
Social Studies
Khalife, Stephanie
Cook-Cashier
Kiehl, Taylor
Intervention Specialist
King, Gregory
Computer Science
Kline, Amelia
Technology Learning Coach
Knack, Joy
Cook-Cashier
Kohn, Melinda
Cook-Cashier
Kountz, Katelynn
Family Consumer Science
Kowatch, Amy
Math
Krajewski, Carrie
ELL Teacher
Krause, Nancy
Guidance Secretary
Kresge, Heidi
Science
Kucinski, Steve
Language Arts
Lao, Charlotte
Cook-Cashier
Lawrensen, Valerie
Assistant Principal
Lee, Cristal
Cook-Cashier
Lee, David
Math
Lewis, Stephanie
Math
Lininger, Amber
Cook-Cashier
Litzinger, Katherine
Psychologist
Lotas, Jeffrey
Psychologist
Louk, Michele
Speech Language Pathologist
Loy, Duane
Head Custodian - HS
Ludwig, Jane
Building Treasurer
Macioci, Matthew
Instructional Paraprofessional
Makary, John
ESL Bilingual Aide
Mann, Mark
Theatre
Marcano, Elena
ELL Teacher
Marsh, Jana
Job Coach
Martin, Unique
Instructional Paraprofessional-LPN
Martinez, Lisa
Foreign Language
Masters, Kristin
Student Services Support Specialist
Matune, Carol
Job Coach
Mayhugh, Lisa
Head Cook
Maynard, Deborah
Intervention Specialist
Maziarz, Darlene
Cook-Cashier
McClain, Officer Bryan
SRO
McClure, Ryan
Assistant Principal
McGinnis, Jerome
Cook-Cashier
McGovern, Michelle
Building Secretary
McKee, Johanna
Intervention Specialist
McLaurin, Jasmine
Cook-Cashier
Menssen, Greg
Math
Mesaros, Mark
Business
Micallef, Christine
Custodian
Miller, Margaret
Athletic Secretary
Miltner, Leslie
Language Arts
Moore, Gregory
Cook-Cashier
Morrow, Melissa
Cook-Cashier
Mosca, Matthew
Hall Monitor
Murdock, Colleen
Attendance Secretary
Myers, Michael
Reading Specialist
Nessler, Heather
Instructional Paraprofessional
Nowell, Debra
Cook-Cashier
O'Connor, Donna
DEA President
Oglevee, Zachary
Social Studies
Pace, Anthony
Custodian
Parker, Donna
Science
Parrill, Leah
Instructional Paraprofessional
Parrill, Matthew
Assistant Principal
Patton, Bryan
Social Studies
Patton, Kevin
Guidance Counselor
Perry, Nicole
Language Arts
Pfeiffer, Karen
ELL Teacher
Piekarski, Kimberly
School Nurse
Poling, Kathleen
Instructional Paraprofessional
Polis-Payne, Rebecca
Instructional Paraprofessional
Porter, Susan
Cook-Cashier
Price, Michael
Instructional Paraprofessional
Priest, Claudia
ESL Bilingual Aide
Puddy, Beth
Cook-Cashier
Quinn, Marilyn
Cook-Cashier
Rana, Huma
Cook-Cashier
Reed, Carl
Social Studies
Rice, Susan
Cook-Cashier
Richardson, Andrea
Cook-Cashier
Richardson, Jonathan
Science
Rockelman, John
Foreign Language
Rodil, Felicidad
Cook-Cashier
Rogers, Tara
Language Arts
Rothwell, Sarah
Art
San, Suzie
Cook-Cashier
Sanders, Amy
Academic Skills Center
Sansuchat, Daniel
Technology Exploration
Saunders, Jane
Language Arts
Saunders, Tim
Physical Education
Schmidt, Joanne
Intervention Specialist
Scott, David
Science
Shaffer, Dale
Cook-Cashier
Shaffer, Rita
Literacy Coach
Sheldon, Duane
Athletic Director
Sheldon, Laura
Physical Education
Shilling, Christopher
Math
Slaven, Kathryn
Social Studies
Smith, Chad
Intervention Specialist
Smith, Loni
Cook-Cashier
Smith, Stacie
Instructional Paraprofessional
Snyder, Greg
Science
Sparks, Nancy
Instructional Paraprofessional
Sterrett, Mark
Custodian
Stier, Brian
Business
Stoner, John
Intervention Specialist
Stowell, Daniel
Theatre
Stuckwisch, Beverly
Math
Sutherland, Nicole
Guidance Counselor
Sutherland, Scott
Intervention Specialist
Sweet, Scott
Computer Science
Tebeau, Jodi
Foreign Language - Spanish
Thissen, Mary Ann
Special Education Secretary
Thompson, Ari
ESL Bilingual Aide
Tolber, Timothy
Guidance Counselor
Turner, Tommy
Social Studies
Ulring, Michael
Principal
Vaeth, Michael
Cook-Cashier
Vawter, Aeja
Cook-Cashier
Wallick, Kevin
Music Band
Warren, Daniel
Intervention Specialist
Watson, Patty
Cook-Cashier
Wayman, Courtney
Science
Welcker, Sherrell
Building Administrative Secretary
Whiteside, Kara
Job Coach
Willer, Beth
Foreign Language - Spanish
Williams, Patricia
Business
Wills, Melissa
Math
Wilson, Danny
Lead Custodian
Wilt, Julianne
Guidance Secretary
Wiseman, Mary
Language Arts
Wisneski, Elisabeth
Math
Wittenauer, Susan
Instructional Paraprofessional
Woodmansee, David
Social Studies
Worden, Linda
Family Consumer Science
Wright, Justen
Athletic Trainer
Wysong, Brock
Science
Zakrzewski, Kristina
Language Arts
Zaye, Emily
Foreign Language - Spanish
Zender, Ryan
Math
Zhang, Dun
Foreign Language - Chinese
Zimmer, Jerilyn
Cook-Cashier
Zimmerman, Allyson
Social Studies
Zimmerman, Uyen
Math
Zody, Rodney
Social Studies
View text-based website